DSC09586.jpg

Because in food I trust. In all forms and shapes. 

Itālijas olīveļļu izlase

Itālijas olīveļļu izlase

Mani vienmēr ir vienojusi liela mīlestība ar olīveļļu. Atceros, ka vēl 90. gadu beigās, kad ārzemju žurnālos bija olīveļļas, kad Londonā to pagaršoju, netaisnīgs likās fakts, ka mūsu veikalu plauktos nekā tāda nav. Ir pagājuši daudzi gadi, un mums beidzot ir. Lai gan mana mīlestība sākās jau sen, tāds lielākais pavērsiena punkts bija tieši 2010. gadā, kad biju Umbrijā un vienā olīveļļas spiestuvē pēc otras šļurbināju iekšā olīveļļu (jo ir speciāla tehnika, kā to garšot). Dažbrīd tā ar gaisu ierāvās tik dziļi rīklē, ka, liekas, visi apkārtējie bija gatavi man klapēt pa muguru, lai tikai palīdzētu. Sākot no 10.00 rītā līdz pat vēlam vakaram mēs svaigi ceptas maizes mērcējām olīveļļās – tikko spiestās, filtrētās, nefiltrētās, tādās, kas spiestas ar kauliņiem, un tādās, kas bez. To dažādība viena reģiona ietvaros bija kā bērnudārza grupiņa, kur it kā ir bērni no viena rajona, bet katrs pilnīgi citādāks, sākot no trauslas meitenītes ar maigu balsi līdz puisim, kas bliež pa galvu visiem. Tā bija paradīze būt ražas laikā tur, kur gaisā virmo svaigi spiestas olīveļļas aromāts un vienīgās piles, kas uzkrīt uz drēbēm, nekārtīgi ēdot, ir no olīveļļas. 

Un tad 2017. gadā es biju Toskānā, „OT Wines”. Kopā ar fermas puikām vācu olīvas (sasodīti grūts darbs), sākot no kalna virsotnes līdz lejai, pakojot tās maisos un nolasot pēdējās olīvas, kas palikušas. Rokas no maigi, gaiši samtainām pārvērtās par melni viegli raupjām, bet katra novāktā olīva mani aizveda tuvāk sapratnei, ka olīvas un olīveļļa, īpaši no nelielām vai ģimenes fermām, ir kas ļoti īpašs. Tas ir roku darbs, grūts darbs, bet tā ir vislabākā garša. 

Lorenzo No. 3. BIO

Barberas nama eļļa „Lorenzo” jau kādu laiku ir bijusi manā TOP eļļu sarakstā. Reiz, kad vēl Latvijā bija maz eļļu, ieejot „Gastronomē”, tā mani uzrunāja ar savu stilīgo dizainu un minimālistisko etiķeti, netipisku itāļiem. Tam sekoja garša. „Lorenzo” eļļas tiek spiestas salīdzinoši lielā ražotnē, kurā darbojas eksperimentālā spiede (vienīgā pasaulē), kas spiež eļļu vienlaicīgi četros dažādos segmentos – izmantojot diskus, āmurus, pretējos akmens veltņus un atkaulotājus. Šis nams ir bijis revolucionārs jau kopš 20. gs. sākuma, kad 1936. gadā Manfredi Barbera Senior uzdizainēja pirmo stikla pudeli, kad vēlāk viņi radīja pirmo nefiltrēto olīveļļu, kam vēl sekoja inovācija – pirmā bez kauliņu olīveļļa („Lorenzo No. 5”).

Lorenzo No. 3” tiek gatavota no ļoti īpašām Sicīlijas centrālās daļas (Val di Mazara PDO) Biancolilla olīvām, kuras augušas bio saimniecībā un izspiestas 12 h pēc ražas novākšanas. Kad eļļa izspiesta, tai ļauj nostāvēties, lai vēlāk dekantējot sapildītu pudelēs. Šī nav tā asā, pikantā Umbrijas stila eļļa, nē, tieši pretēji, tā ir maigi dzeltenā krāsā, maiga, apaļa, ar izteiktām mandeļu notīm aromātā un garšā. Pasniedz ar jūras veltēm un svaigiem dārzeņiem vai maigu, svaigu sieru. Maiga eļļa. BIO. Iegādājies: „Gastronome” (€ 23,90).

OT Extra Vergine un Immortale

Oliviero Toscani (vairāk lasi šeit) saimniecība Toskānā lepojas ar smalku izpratni par to, kādai ir jābūt labai olīveļļai. Jau tad, kad viņiem bija tikai klasiskā extra vergine olīveļļa, gatavota no Moraiolo, Leccino un Pendolino, tā bija pati pilnība, bet šodien tai ir pievienojusies Immortale – dimants/eļļa, pirmā vienas olīvu šķirnes (Moraiolo) olīvu eļļa. Pretēji nedaudz pikantajai un piesātinātajai extra vergine eļļai, Immortale ir delikāta, krēmīga, samtaina, ļaujot sajust apkārt augošos rozmarīna krūmus, nedaudz citrona svaiguma, augļus un arī artišokus. Garšā aromāta maigums pārvēršas par maigi pikantu eļļu. Abas perfektas ar maizīti, uzlietas visam, kas gatavs un maigs. Pēdējā pieejama tikai 850 pudelēs visā pasaulē. Iegādājies: „Vieta” (€ 15,00 un € 18,00).

Sordi Giuseppe Piandisco Extra Vergine

Katru gadu, sākot no oktobra līdz novembrim, Toskānā, Florence-Arezzo reģionā, kur atrodas šis nams, sākas olīvu ražas novākšana. Gaiss smaržo pēc olīveļļas, un nav nekā svētāka kā paņemt tikko izspiestu olīveļļu, iemērkt tajā maizīti un apēst. Jaunā eļļa vienmēr ir maigi pikanta un izteikti augļaina, un tāda tā paliek arī pēc sapildīšanas pudelēs. Spiesta 2017. gada novembrī, tā, lai gan maiga, ir ar skaistu, izteiktu olīvu garšu. Ideāla, lai baudītu ar svaigi ceptu maizi vai uzlietu uz gatava salīdzinoši sātīga un piesātināta ēdiena. Iegādājies: www.italijaslabumi.lv vai Siguldas veikaliņā, adresi meklējot www.italijaslabumi.lv (€ 11,50‒18,50).

Podere del Conte Olio Extra Vergine d’Oliva

Eļļa, kurā apvienojušās dažādu šķirņu (bet visvairāk Leccino) olīvas no Sicīlijas, Apūlijas un Kalabrijas. Arī te tiek ievērots princips, ka olīvas tiek izspiestas 12 h pēc novākšanas, un, skaisti duļķaina, ar nelieliem olīvu biezumiem, eļļa tiek salieta pudelēs un nolikta uz 5 mēnešiem, pirms nonāk pārdošanā. Augļaina, saldena, krēmīgi samtaina aromātā, maigi pikanta garšā. Ideāli ar svaigu maizīti, uz salātiem, antipasti un vieglai cepšanai. Iegādājies: myfruits.lv (€ 12,00).

Frantoio di Sant’Agata d’Oneglia Riviera Ligure DOP

Atceros, ka 2000. gadu sākumā skatījos Nigella Lawson DVD, kurā viņa gatavoja pastu ar valriekstiem. Gatavošanas procesā viņa lēja klāt Ligūrijas eļļu. Pirmajā reizē pat nezināju, ka Itālijā ir tāds reģions, bet viņa kā itāliete par to eļļu tik runāja un runāja, par unikālo Ligūrijas garšu. Tikai daudzus gadus vēlāk pie mums parādījās Ligūrijas eļļas, un tas bija „Gastronomē”. Par šo „Sant’Agata d’Oneglia” namu viennozīmīgi var teikt – Ligūrijas zelts. Ligūrija, reģions, kurā ir skaistā pastkartīšu pilsēta Cinque Terre, pie mums Latvijā vēl arvien ir neapgūts, bet velti. Pirmā Ligūrijas eļļa, kas ieguva pirmo vietu pasaules maigo eļļu konkursā. 

Frantoio di Sant’Agata” ģimenes stāsts sākās jau 1827. gadā, kad viņi nolēma pievērsties olīveļļas spiešanai, spiežot pilsētas komunālajā akmens presē šī reģiona slavenākās olīvas Taggiasca. Šodien vecā iekārta nomainīta pret modernāku un labāku, tomēr tas nav mainījis Mela ģimenes principus un cieņu pret šo darbu. „Riviera Ligure DOP” eļļas gatavošanai Taggiasca olīvas tiek novāktas ar rokām, tās viena pēc otras krīt uz lieliem, stingriem sietiem, lai pēc tam dotos uz spiestuvi, kur eļļa iegūst maigu salmu toni, augļainu aromātu un delikāti augļainu garšu, kurā jūtamas mandeles un ciedru rieksti (tieši tāpēc tā labi sader ar riekstu pastām). MAIGA EĻĻA. Iegādājies: „Gastronome” (€ 13,60).

Frantoio di Sant’Agata d’Oneglia Gran Cru Famiglia Mela

Vai tu kādreiz esi aizdomājies, ka olīveļļa ir gandrīz tas pats, kas vīns? Visam ir nozīme – augsnei, vecumam, laikapstākļiem, kad novāktas, kā spiestas utt. Lai gan tas attiecas uz visām labajām eļļām, jo īpaši tas attiecas uz tām, kuras ir dārgākas, kā šī 100% Taggiasca olīvu eļļa. Dzeltenīgi zaļganā tonī, tā ir augļaina, pat krēmīga, ar garšā jūtamām mandelēm un ciedru riekstiem. Tā ir tik izcila, ka gribas ēst tikai ar svaigi ceptu maizīti, bet perfekti būs uz burratas ar vīģēm vai tikai uz burratas un uz maigiem zivju ēdieniem. Iegādājies: „Gastronome” (€ 28,50).

Madonia” no Sicīlijas

Nosaukta par godu San Domenicano baznīcai, kura atrodas tuvu olīveļļas spiestuvei, šī bioloģiskā eļļa tiek iegūta Sicīlijas rietumos no Nocellara del Belice, Biancolilla un Ogliarola olīvām. Gribi izbaudīt, kā smaržo Sicīlijas gaiss, kurā virmo nogatavojušies augļi un mandeles? Gribi sajust samtainu garšu, kurā var just arī maigas zāles un zaļu banānu nianses? Tad „Madonia” būs īstā izvēle. Iegādājies: www.vomfass.lv/veikals (€ 9,75).

Casa Bruna Extra Virgin Biologica. BIO

Pirms dažiem gadsimtiem, beidzot militāro dienestu, kapteinis Filippo Bruna izdomāja audzēt olīvkokus un izveidot olīveļļas spiestuvi. Piecas paaudzes vēlāk, nedaudz mainoties tehnoloģijām, vēl arvien palikušas senču receptes un vislielākā cieņa pret olīveļļu un tās produktiem. Reģiona skarbos un tiešos cilvēkus un nabadzīgo virtuvi toreiz papildināja kas īpašs – laba olīveļļa. Šodien viņiem ir dažas eļļas, no kurām viena ir bioloģiskā, kas gatavota no dažādām Ligūrijas olīvām (precīzi nav zināms), kā rezultātā tiek iegūta salīdzinoši maiga eļļa ar vieglu pikantumu. Augļaina, ar mandeļu aromātu. Ideāla pastām, salātiem, uzliešanai pa virsu dažādiem sautējumiem un ar svaigu maizīti. BIO. Iegādājies: „Gastronome” (€ 12,45).

Dievole Chianti Classico DOP

Dievole”, daudz godalgotā olīveļļa, nāk no pašas Toskānas sirds – Chianti reģiona. DOP eļļa, kam tiek pieskatīts katrs solis gatavošanas procesā, sākot no tā, lai olīvas būtu perfektas, izspiestas pēc iespējas ātrāk pēc novākšanas, lai gatavai eļļai nepiekļūtu daudz gaisa un vēl daudz ko. Pudelēs tā tiek pildīta tikai tad, kad klients to pasūta, līdz tam glabājoties kontrolētās nerūsējošā tērauda tvertnēs. Lai panāktu augļainumu, mandeļu notis, maigu, bet jūtamu stiprumu garšā, tiek sajauktas kopā Frantoio, Moraiolo, Leccino, Correggiolo un Pendolino olīvas. Pateicoties maigajai, samtainajai garšai, kas beigās izceļas ar ļoti vieglu piparainumu, tā ideāli sader ar baravikām, uz karpačo, ar radikjo, uzlieta pirms pasniegšanas uz lēcu zupas, pie krāsnī ceptas zivs un uz medījuma (arī pirms pasniegšanas). VIDĒJI MAIGA EĻĻA. Iegādājies: „Gastronome” (€ 21,90).

Aliva Olio Extra Vergine

Aliva” bioloģiskā extra virgin olīveļļa pavisam vienkārši ir Sicīlijas garša un smarža vienā pudelē. Gatavota no olīvām, kuras augušas 8 hektāru lielā bioloģiskajā saimniecībā pašā Sicīlijas sirdī, kurā aug ne tikai 152 Nocellara dell’Etna olīvu šķirņu koki, bet vēl 2700 dažādi augi. BIO. Iegādājies: www.myfruits.lv (€ 13,00).

San Giuliano Originale Non Filtrato

San Giuliano” eļļas ir Sardīnijas lepnums jau kopš 1916. gada. Manca ģimene spiež eļļas jau kopš 20. gs., laika gaitā pielāgojot iekārtas mūsdienām, bet vienmēr, vienmēr darbojoties saskaņā ar tradīcijām. Lai iegūtu katras šī nama eļļas raksturu, tām tiek pielāgoti dažādi ražas novākšanas laiki. Lai iegūtu šo nefiltrēto eļļu, olīvas tiek novāktas pašā ražas sākumā, nedaudz pirms tās ir gatavas novākšanai. Maisījums, kurā saglabājušās nogulsnes un viss labākais, ko olīveļļa var sniegt, gatavots no Bosana, Frantoio, Leccino, Semidana un Coratina olīvām, kas dod izteikti dzeltenīgu eļļu ar zaļām nokrāsām. Aromātā izbaudi artišokus, garšaugus un nenogatavojušos tomātus, kam seko izteikti pikanta, nedaudz rūgtena garša. Ideāla kombinācija ar svaigu maizi, nedaudz uz ziemīgiem sautējumiem, lēcām, biezzupām (tikai pasniedzot), kopā ar svaigiem dārzeņiem un nedaudz uzlieta uz dipiem. Iegādājies: „Gastronome” (€ 10,00).

Ursini Terre dell’Abbazia

Šajā pudelē nav tikai eļļa, tajā ir Abruzzo reģiona stāsts, kurā apvienojušies vairāki olīvu audzētāji ar vienu mērķi – izcila garša, kas prezentē vienu no zaļākajiem Itālijas reģioniem. Šī ir bijusi lieliska olīvu audzētāju ģimene, kurai padomu par to, ko un kā, apkārtējie prasīja jau 20. gs. sākumā, un šodien nekas nav mainījies, to dara vēl arvien. Katru gadu dažādās proporcijās tiek sajauktas eļļas no Gentile de Chieti, Cucco, Leccino, Olivastra, Crognalegno, Ascolana un Dritta olīvām, kuras audzē 80 šī reģiona olīvu audzētāji. Dažādas proporcijas tiek sajauktas ar mērķi, lai iegūtu to vienu garšu, kuru meklē šīs eļļas mīļotāji. Maigi zaļo krāsu, gatavo tomātu, vaniļas un banānu aromātus, bet garšā visu, sākot no maigiem augļiem un saldenuma līdz pat balzamiko un svaigi pļautas zāles niansēm (ļoti tipiski). Tā kā šī eļļa ir maiga, tā ideāli der visās salātu mērcēs, ar mocarellu un tomātiem un visiem svaigajiem dārzeņiem. Iegādājies: „Gastronome” (€ 21,80).

Verival. BIO

Verival” olīveļļa ir viena no tām, kurai jābūt plauktā vienmēr, – tās maigā garša der gan salātiem, gan cepšanai maigās temperatūrās (nevis augstos grādos). Tā ir neitrāla, patiks visiem, sākot no bērniem līdz pieaugušajiem. Iegādājies: www.lavandas.lv (€ 9,00).


Foto un iesaka: Signe Meirāne
Kamera: Sony Alpha 7sDžungļu balle

Džungļu balle